Správa projektů
Projekty slouží k dlouhodobější izolaci změn, tedy k podobnému účelu, jako větve tradičních verzovacích systémů (např GIT). Vytváří logické kopie webové prezentace, které lze upravovat nezávisle na hlavní zobrazené kopii prezentace.
Vytvoření projektu odpovídá de-facto vytvoření kopie obsahu. Obsah nového projektu je zcela nezávislý na rodičovském projektu, ze kterého vznikl. Lze v něm provádět potřebné úpravy, a zároveň do něj importovat změny, které mezitím vznikly v rodičovském projektu. Aby byly změny publikovány, je nutné je po dokončení práce potvrdit zpět do rodičovského projektu.
Vzhledem k tomu, že projekty jsou nezávislé a změna položky v jednom projektu nebrání dalším úpravám položky v druhém projektu, mohou mezi projekty vznikat konflikty, které je nutné při přesunu dat vyřešit.
Administrace projektů
Administrace projektů je k dispozici v menu Obsah
>
Projekty.
V levé části panelu je hierarchický seznam všech projektů, v pravé části pak detail vybraného projektu, s následujícími záložkami:
- Základní údaje - zobrazený název projektu a další vlastnosti
- Sezení - přehled otevřených sezení v aktuálním projektu
- Transakce - přehled všech změn (transakcí) v aktuálním projektu
- ACL - administrace přístupových práv do projektu podle uživatelských rolí, viz též správa uživatelských rolí
- Uzavření projektu - zrušení projektu
- Index - systémové nástroje pro přepočítání databázového indexu projektu
- Automaticky aktualizovat
Vytvoření podprojektu
Po stisknutí tlačítka Vytvořit podprojekt, a zadání názvu projektu, je zahájen proces vytvoření kopie projektu. Tento proces může trvat několik minut, v závislosti na velikosti prezentace. V okamžiku vytvoření je obsah kopie identický s rodičovským projektem.
Obsah podprojektu je nezávislý na obsahu jeho rodičovského projektu. Změny mezi projekty je třeba ručně přenášet, viz Slučování projektů.
Automatická aktualizace projektu
Změny provedené v hlavním projektu nejsou automaticky propagovány do podprojektů. Volbou automaticky aktualizovat podprojekt způsobí, že projekt bude v pravidelných intervalech (obvykle jednou denně), automaticky aktualizován změnami provedenými v rodičovském projektu. Toto nastavení je doporučené pro všechny podprojekty. Včasná aktualizace podprojektu obvykle zamezí vzniku konfliktních změn mezi projekty.
1.4.29Nastavení je k dispozici i u projektů, které jsou kopií vzdáleného projektu. V takovém případě je vzdálená kopie automaticky aktualizovaná změnami ve zdroji kopie.
Automatické potvrzení podprojektu
Podprojekt lze jednorázově naplánovat k automatickému potvrzení v daný čas.
Pro potvrzení je třeba nastavit:
- čas kdy má k potvrzení dojít
- poznámku - důvod potvrzení (slouží pouze pro informaci)
- volitelně, zda se podprojekt má při úspěšném potvrzení automaticky uzavřít
K úspěšnému automatickému potvrzení dojde pouze v případě, že potvrzované změny jsou bezkonfliktní vzhledem k případným změnám, které mezitím vzniknou v rodičovském projektu. Proto je vhodné automatické potvrzení kombinovat s funkcí pravidelné automatické aktualizace. Aktualizace projektu totiž na vzniklé konflikty upozorní s předstihem, a informuje o něm správce projektu.
K automatické aktualizaci (pokud je v rodičovském projektu povolena), kromě plánovaného času (obvykle jednou denně), dojde také v mimořádných časech, tak jak je nastaveno v konfiguračním parametru ng.project.auto-publish.check-intervals. Výchozí nastavení je kontrola 12 hodin, 6 hodin a 2 hodiny před plánovaným potvrzením projektu.
Konfliktní stav je kontrolován i v okamžiku, kdy je automatické potvrzení nastavováno. Pokud je stav v daném okamžiku konfliktní, automatické potvrzení nelze nastavit. Konfliktní stav ale může vzniknout i v budoucnosti.
Revize
Nastavení přepne projekt do režimu správy revizí.
Správce projektu
Správci projektu jsou uživatelé, kteří jsou informováni o problémech zjištěných při automatických procesech.
Hlavní projekt
V případě existence více projektů je právě jeden projekt označen jako hlavní. Hlavní projekt je výchozí projekt, který jNP použije v případě, že není uvedeno jinak, například při zobrazení prezentace v režimu nepřihlášeného uživatele.
Hlavní projekt je obvykle nastaven na kořenový projekt. V případě potřeby je možné hlavní projekt změnit pomocí příkazu Změnit na hlavní projekt z kontextového menu. Aktuální nastavení hlavního projektu je signalizováno červenou hvězdičkou ().
Klonování projektu
V případě, že se nacházíte na sekundárním uzlu distribuované architektury (typicky DEVEL nebo TEST stroj), je k dispozici příkaz pro naklonování projektu. V případě sekundárního uzlu byla při instalaci jNP obvykle vytvořena kopie projektu primárního uzlu - např. produkčního editačního serveru (viz Instalace a konfigurace), pomocí tohoto příkazu však můžeme dodatečně naklonovat další podprojekty architektury, pomocí tlačítka
Klonovat vzdálený projekt.
Podobně jako u základní kopie primárních dat, i dodatečné klony projektů jsou chráněné proti zápisu. Chceme-li modifikovat jejich data, je třeba vytvořit podprojekt. V menu pro výběr projektu je u kopie projektu k dispozici příkaz Stáhnout data, který aktualizuje projekt z jeho originálu.
Zpětné klonování projektu
Pokud vytvoříte podprojekt kopie projektu na sekundárním uzlu, je možné tento podprojekt zpětně naklonovat ze sekundárního uzlu na primární uzel (například z DEVEL stroje na produkci), tlačítkem Vytvořit vzdálenou kopii. Tímto způsobem lze vytvořit dvojici vzájemně propojených projektů, mezi kterými lze přenášet změny oběma směry.
V menu pro výběr projektu je k dispozici příkaz Odeslat data, který aktualizuje kopii projektu na primárním uzlu architektury. Případně lze zvolit příkaz
Synchronizovat data, který synchronizuje projekty obousměrně (spustí současně operace Stáhnout i Odeslat).